Spotová cena zlata

Jaká je aktuální spotová cena zlata a jak tato cena vzniká? Cena zlata je založena na ceně kontraktů „futures“ obchodovaných na burze futures která působí v mnoha zemích. Futures kontrakty, nebo jen futures jsou standardizované smlouvy o dodávce, nebo přijetí  zboží fixního množství a kvality. Obchodování s Futures existuje v mnoha zemích s cílem usnadnit obchod se všemi hlavními typy komodit. Mezi tyto komodity patří energetické produkty, jako je ropa a zemní plyn, „Softs“, včetně pšenice, kukuřice a sójových bobů, a kovy, jako je měď, olovo a zinek. Tato řada zahrnuje také skot, prasata, vejce, káva a dokonce i pomerančový džus. Také zlato, stříbro, platina a palladium jsou obchodovány jako futures. Futures kontrakty jsou k dispozici pro každý měsíc v roce. To znamená, že smlouva o dodávce prosincové pšenice lze zakoupit o rok dříve v květnu.


 
Účelem futures kontraktů je umožnit komerčním výrobcům a spotřebitelům zajistit garantované ceny a garantované dodávky příslušné komodity. Například pekárna nebo mlýn, který potřebuje mnoho tisíc bušlů pšenice každý měsíc používá trh s futures, aby si zajistil, že získá v budoucnu pšenici za předem známou cenu. Tento postup se nazývá hedging. Existují i další účastníci trhu futures. Jedna velká třída obchodníků jsou spekulanti. Spekulanti nakupují a prodávají futures kontrakty s očekáváním že vydělají peníze na výkyvech cen – nemají v úmyslu skutečně převzetí nebo dodávku zboží.

Futures kontrakty se obchodují na komoditní burze. Pravděpodobně jste to už viděli někdy v televizi – lidé v barevných vestách křičí a dávají ruční signály a celé to vypadá jako totální chaos. To se nazývá trhem veřejné dražby. Vypádá to navenek jako absolutní chaos. Lidé v barevných vestách pracují pro makléře, kteří jsou členy burzy a nakuupují a prodávají futures kontrakty pro své klienty. Podrobnosti o kontraktech, které se kupují a prodávají se zapisují do počítačového systému burzy. Burza uveřejňuje ceny a další související data jako počet smluv (objem) v reálném čase. Burza dodává tato data společnostem, které pak tvoří podklady pro obchodníky s cennými papíry. Nejuznávanější burza kde se prodává zlato je COMEX, která se nachází v New Yorku. COMEX (zkratka z Commodity Exchange, komoditní burza) je přední komoditní burza v USA na obchod s kovy a je divizí společnosti NYMEX (New York Mercantile Exchange). Obchodování se zlatem se na burze COMEX se zavírá v 13:30 US východního času.

Co je to tedy spotová cena zlata? Spotová cena zlata je cena nejaktivnějšího futures kontraktu, který se právě obchoduje na burze. Spotová cena se vypočte jako průměr nejvyšší a nejnižší ceny zlata v posledních dvou minutách závěrečného období obchodování, které je od 1:28 do 13:30 New Yorkského času. Spotová cena zlata je uvedena v amerických dolarech. Na internetu můžete také najít převody pro různé národní měny a ceny jsou také k dispozici v cena/gram nebo kilogram.
 
Kontrakty na zlato na COMEX jsou v trojských uncích. Pokud máte futures obchodní účet u brokera na komoditní burze, můžete si koupit futures na zlato a posléze převzít dodávku fyzického zlata.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>