zlatá koruna Mascaipacha

Koruna byl u inků vcelku běžný kus oblečení, vyráběly se z lamí kůže, textilu a zlata . Rozdíly byly ve významu korun, některé z nich označovaly člověka určitého společenského postavení, vojenské úrovně, nebo člena státního orgánu. K ozdobení korun se používalo peří. Velký Inka, král, nosil zlatou korunu Mascaipacha, která byla tím nejdůležitějším a nejcennějším šperkem celého království Inků. Inčtí šperkaři zasvětit svůj život tomu aby nalezli nové způsoby, jak se ozdobit ještě větším množstvím zlata.

Inkové věřili že více zlata představuje větší blízkost bohům, proto například zlatý náhrdelník Inckého krále byl tak obrovský a těžký, že určitě nebylo vůbec příjemné ho nosit. Náhrdelníky se používaly jako symbol síly, když se dítě stal dospělý člověk.Zlaté hrudní pláty používali Inčtí bojovníci jako symbol své statečnosti. Zlaté šperky se používaly ve společnosti běžně, nevyjadřovaly žádný ekonomický status. Ochrané pláty chránící holenní kosti byly exkluzivní částí Inckého Válečného brnění. Uvědomte si, že pro inky znamenalo čím více zlata, tím větší blízkost k bohům a tím větší náboženské a společenské postavení. Proto inčtí řemeslníci začali dělat bércové chrániče ze zlata, protože chtěli pokrýt své tělo takovým množstvím zlata, jak jen to bylo možné. Zlaté kroužky v nose byly důležitou součástí šperků panovníka Inky. Byly designovány pro zvláštní oslavy, pohřební obřady a náboženské rituály. Běžní občané kroužky v nose nepoužívali. Kroužky v nose byly velké kruhové destičky ze zlata Inků, přitlačené k chřípí nosu. Inkové nevnímali zlato jako my, věřili že zlato je personifikací jejich Boha. Zlato nemělo žádnou peněžní hodnotu, neukládal se v něm majetek, vlastnictví zlata neznamenalo, že jste bohatší nebo chudší. Inkové věřili, že nošení zlatých šperků znamená větší blízkost bohům a požehnání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>