Motivy v římském šperkařství

Ačkoliv velká část šperků vyrobených na začátku Římského období se podobala klenotům řecké a etruské výroby, později byly vyvinuty nebo převzaty z jiných kultur nové motivy, které byly následně používány po celé starověké římské období. Zpočátku byl vzhled Římských šperků poněkud konzervativní a prostý, v porovnání s ostatními středomořskými kulturami, ale neúnavné drancování okolních kultur a zvyšování bohatství římanů brzy vedlo k více okázalému životnímu stylu.

Mnoho římských šperků bylo vyráběno řeckými řemeslníky, v řeckém stylu. Příkladem takového designu byl Herkulův uzel , také známý jako  „uzel manželství“, který byl ovlivněn tvorbou starých Egypťanů a Řeků. Tento talisman byl používán jako ochranný amulet který měl nositele ochránit před zlem. „Koruna bohyně Isis“ byl jiný motiv, který si římští šperkaři půjčili od starověkého Egypta, tento byl často používán při výrobě náušnic, které byly vytvořeny v průběhu druhého století před naším letopočtem. Další populární motiv šperků, který římané vymysleli byly zlaté „hemisféry“, které se používaly na náhrdelníky, náramky a náušnice. Velice populární byl taky římský motiv zpodobnující svinutého hada, který symbolizoval nesmrtelnost. Svinutý had byl typicky používán při výrobě zlatých náramků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>